Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

pasaart 

Nový Hrádek

11 fotek 22.3.2014 - zobrazení 3 komentáře
Pražák a byl jsem prvně v Krčském, respektive Kunratickém lese. A objevil jsem tam zříceninu hradu krále Václava. Musím tam někdy za lepšího počasí.

Nový hrad u Kunratic (někdy také jako Nový hrádek, německy Wenzelsburg, v minulosti často nesprávně Wenzelstein, mezi sportovci a místními pak jen Hrádek) je zřícenina královského gotického hradu ležící v Kunratickém lese na lesnaté ostrožně obtékané Kunratickým potokem. Nachází se v pražské městské části Kunratice. Stavbu hradu nařídil král Václav IV. roku 1411 a již z roku 1412 existují záznamy o králově pobytu na hradě. Roku 1419 zde král zemřel a roku 1421 po dobytí a následném vypálení pražským husitským vojskem zanikl rovněž Nový hrad.

Nový hrad byl tvořen dvěma paláci a hranolovou věží se dvěma vstupními bránami. Neopevněné předhradí bylo od hradu odděleno další hradbou s příkopem.

Hrad neměl dlouhého trvání, nejdůležitější skutečností z jeho historie byla smrt Václava IV. 16. srpna 1419. Zemřel zde na infarkt a podle dobových kronik se „skácel k zemi s řevem takřka lvím“. V polovině prosince 1420 byl hrad obležen Pražany (husitským vojskem). 27. ledna 1421 byl definitivně dobyt a zdevastovaný zapálen.
Žádný panovník už neprojevil zájem ho obnovit. Zbytky kamenných zdí byly později částečně rozebrány na okolní stavby. Od roku 1735 do konce 18. století však byla ve zřícenině kaple sv. Jana Nepomuckého. Na konci 19. století byl hrad srovnán se zemí do úrovně sklepů, protože zdi byly nestabilní a nebezpečné pro děti, které si sem chodily hrát. V místě bývaly také lomy na břidlici.
Dodnes se zachovaly jen skromné zbytky zdí obdélného paláce a věže. V předhradí jsou stále patrné zbytky husitských valů z doby obléhání hradu. Zříceniny hradu jsou celoročně volně přístupné po modré turistické značce. V roce 2012 až 2013 proběhla rozsáhlá sanace zachovaných zbytků hradu. Byly vykáceny stromy, které narušovaly zdivo. Zdivo bylo částečně doplněno a staticky zajištěno. Byl postaven nový dřevěný most přes šíjový příkop. Práce byly dokončeny v září 2013.
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron